„În două ore, ieșiți pe poartă!” își amintește Cornelia Fiat ordinul care avea să o ducă, la doar cinci anișori, în pustiul Bărăganului. „Pământ și cer și noi… Am ajuns în viitorul sat și am primit un par”, povestește femeia, acum în vârstă de 80 de ani, la PODcast pe Bega. „N-am avut apă. Să știți că pe mine lipsa de apă mă îngrozește. Eu și acum, dacă nu am apă în casă, intru în panică…”
Pe 18 iunie 1951, în noaptea rămasă în memoria Banatului drept Rusaliile Negre, mii de familii au fost smulse din casele lor și trimise în câmp, departe de gospodării, de sate, de propriile vieți… Unii aveau să nu se mai întoarcă.
„După colibă, am făcut bordei…” Au urmat, încet-încet, case, gospodării… Cu greu, o altă viață, departe de acasă. „Copiii să cunoască istoria… Istoria care nu se cunoaște se poate repeta. Dumnezeus să ferească să se mai întâmple așa ceva!” îndeamnă Cornelia Fiat în emoționantul dialog purtat la PODcast pe Bega în ediția specială pe care o puteți urmări AICI.