Select Page

Euro se adâncește în cea mai grea depreciere din ultimii 20 de ani față de dolar: BNR a anunţat, marţi, 23 august 2022, un curs de referinţă de 4,8851 lei/euro și de 4,9225 lei/dolar. Cu o zi înainte, moneda americană fusese cotată la 4,88 lei.

„Sfârşitul verii vede euro din nou sub presiune, în parte pentru că dolarul este ofertant şi în parte pentru că sabia lui Damocles care atârnă deasupra economiei europene nu dispare”, a scris într-o notă adresată clienţilor Kit Juckes, strategul pe piaţa valutară al Societe Generale SA, potrivit Ziarului Financiar.

Morgan Stanley preconizează că euro va aluneca până la 0,97 dolari în acest trimestru, un nivel care nu a mai fost văzut de la începutul anilor 2000. Nomura International Plc ţinteşte 0,975 dolari până la sfârşitul lunii septembrie, după care piaţa ar putea căuta nivelul de 0,95 dolari sau poate chiar mai jos, sub presiuneaaprovizionării cu energie și a riscurilor aflate în creștere.