Select Page

„Cel mai tare discurs a fost al lui Kelemen Hunor. Parcă am vorbit eu, despre schimbarea de Zeitgeist”, reacționează europarlamentarul Gheorghe Piperea după ce șansele de învestire ale Guvernului Veștea au fost spulberate în Parlament de AUR.

„Astăzi se încheie o perioadă importantă din istoria contemporană a României. Se încheie o perioadă care a început acum 36 de ani, imediat după Revoluția din Decembrie, și a fost o perioadă extrem de importantă pentru țara noastră. Și începe o etapă despre care încă nu știm nimic. Semnalul de sfârșit de epocă a fost dat în Decembrie 2024, în momentul anulării alegerilor prezidențiale. Pentru care nici astăzi nu avem o explicație, societatea așteaptă o explicație în continuare… Există un singur om care astăzi a câștigat. Nu este în sală, dar talentul trebuie recunoscut. Felicitări, George Simion, ai dat șah și mat”, a spus liderul UDMR, Kelemen Hunor, de la tribuna Parlamentului.

„Schimbarea crucială a vremurilor a fost observată aseară, cu amărăciune, dar cu luciditate, de Kelemen Hunor, un tip care, deși face parte din clubul păpușilor emoționale ghidate de Fratele cel Mare și gras și ridat, e un bun român din când în când. Spre deosebire de tipi ca Bolojan, care sunt români doar pe buletin”, scrie Gheorghe Piperea pe pagina sa.

„Istoria se răzbună. Poți încălca o dată Constituția, uneori te lasă mutter Ursula să o comiți și a doua, și a treia, și a patra oară. Dar ulciorul nu merge de prea multe ori la apă. O să se spargă. De fiecare dată se sparge fix atunci când nu te aștepți.

Iohannis, Ciolacu și Predoiu, principalii actori ai loviturii de stat din decembrie 2024, sunt istorie dpdv politic. În schimb, vor fi curând prezenți pe citațiile penale, pentru rolul nefast jucat în anularea alegerilor.

Dan, Bolojan, Grindeanu, Ciucu și Fritz, principalii beneficiari (cu sau fără intenție) ai loviturii de stat din decembrie 2024, sunt și ei pe făraș, unii fiind deja prezenți pe citații penale.

De ce? Pentru că nu se schimbă clima. Se schimbă vremurile.

Se înlocuiește Zeitgeist-ul celor 36 de ani care au trecut de la Revoluția din decembrie 1989 cu un Zeigeist nou. În noul spirit al vremurilor, aceste păpuși emoționale ale regimului sekurist – sorosist vor fi decuplate de la baterii…

Avertisment: poți minți odată convingător pe toată lumea, poți să îi minți mereu pe unii, mai ales dacă sunt prost-europeni, dar nu poți minți mereu chiar toată lumea. De aceea, nu va fi ușor pentru Nicușor”, punctează avocatul Gheorghe Piperea, anticipând: „dacă alt iepure scos din joben eșuează în Parlament, Dan trebuie să declanșeze alegeri anticipate. Dacă nu o face, atunci îl paște suspendarea”!