Select Page

Nicușor Dan a declanșat abia acum consultările politice necesare pentru desemnarea unui candidat pentru funcția de premier. „În 27 mai 2025, președintele a declanșat consultări în baza altui articol din Constituție decât cel care reglementează formarea Guvernului și cu alte structuri politice decât cu cele la care îl obliga Constituția”, susține avocatul Adrian Toni Neacșu, fost membru CSM.

„Cele 3 săptămâni au fost pierdute în baza atribuțiilor prevazute la art. 80 alin. 2, care se referă doar la funcția de mediere între puterile statului sau între stat și societate. A invitat la așa zisele consultări informale, care evident reprezintă o improvizație constituțională, atât partidele parlamentare cât si grupurile parlamentare, acestea din urmă netrebuind sa aibă nici un fel de relevanță in acest context. Consultările constituționale, în baza art. 103 alin. 1, sunt convocate abia astăzi, pentru ziua de joi. Practic abia acum se face ceea ce trebuia făcut de 3 saptamani”, explică Adrian Toni Neacșu pe pagina sa oficială.

„Probabil ar trebui să ne obișnuim cu un președinte care nu va respecta nici litera nici spiritul Constituției și, având în vedere antecedentele sale de justițiabil aproape profesionist, nici litera sau spiritul legilor” consideră Toni Neacșu, dând ca exemplu faptul că potrivit legii ar fi trebuit să numească un judecător la CCR cel mai tarziu la 13 iunie.

„Între timp a expirat și termenul până la care demnitarii trebuiau sa depună declarațiile de avere si interese (15 iunie). Dincolo de faptul ca președintele a promis că va publica aceste declarații pe site-ul președinției iar asta trebuia deja să o fi făcut, eu rămân in continuare interesat să aflu daca președintele acceptă să se îmbogățească cu 3,6 milioane lei, bani proveniți din bugetul public, de sărăcia căruia plânge non stop. Banii sunt și nemeritati dar mai ales sunt imorali”, punctează avocatul. „Profitabilă afacere, Președinția! (la locale a băgat în buzunar, tot nemeritat și provenind din restituiri de la bugetul public a unor bani donați exact pentru finanțarea campaniei, nu pentru el, “doar” 360.000 lei – 2020, respectiv 140.000 lei – 2024.)” concluzionează cu amărăciune Adrian Toni Neacșu.